Згадати все: прийоми для поліпшення пам’яті

Насправді немає такого поняття, як “погана пам’ять”, і якщо Ви не страждаєте від втрати пам’яті внаслідок серйозного порушення здоров’я, Ви можете самі її поліпшити. Незалежно від того, чи хочете Ви виграти чемпіонат світу з пам’яті, здати тест з історії або просто згадати, куди поклали ключі, якщо Ви наполегливі й налаштовані оптимістично, то зможете поліпшити свою пам’ять. І для цього Вам не потрібні дорогі ліки або якісь медичні процедури. Просто спробуйте наступні прийоми.

Використовуйте асоціації, щоб запам’ятати факти

Для запам’ятовування фактів придумуйте асоціації. Щоб ефективно використовувати асоціацію, Ви можете створити образ в думках, який допоможе Вам згадати слово або зображення. Створюючи візуалізацію, Ваш мозок може зациклюватися на чомусь одному, зручному для виявлення частини інформації. Коли Ви згадуєте цей один-єдиний символ, Ви також можете згадати більшу частину інформації, яку призначили йому. Наприклад, як тільки Ви помістите ключі від машини в гаманець, уявіть, що у вашого гаманця раптом виросли колеса і він помчав геть. Так як це дуже дивна картина, Ви, швидше за все, будете пам’ятати це і пізніше і зможете без проблем згадати, що ключі від машини знаходяться всередині гаманця.

Чим більш унікальне або незвичайне зображення, тим легше буде для Вашому мозку його пам’ятати.

Використовуйте асоціації, щоб запам’ятати номери

Припустимо, Ви весь час забуваєте номер свого паспорта кожного разу, коли він Вам потрібен. Просто розбийте число на більш дрібні шматки і створіть образи, пов’язані з цими шматками. Скажімо, число 127522. Знайдіть спосіб надати сенс цим числам. Припустимо, “12”, приміром, Ваш номер будинку, “75”, виявляється, вік Вашої бабусі, і число “22” – номер Вашого улюбленого футболіста. Ось те, що Ви можете собі уявити, щоб згадати номер:

Уявіть Ваш будинок, поруч з ним Ваша бабуся, яка стоїть праворуч, показуючи, що будинок стоїть на першому місці. Потім уявіть, що Євген Коноплянка стоїть праворуч від Вашої бабусі.

Чанкінг

Чанкінг – це спосіб групування речей, щоб краще запам’ятати їх. Випадкові списки речей (список покупок, наприклад) може бути особливо важко запам’ятати. Щоб було легше, об’єднуйте за класифікацією окремі речі зі списку. Наприклад, список усіх фруктів разом, молочних продуктів разом і хлібо-булочних виробів разом. В якості альтернативи, Ви можете розділити список на частини по початковій букві кожного елемента. Наприклад, Ви повинні купити яйця, хліб, каву, яблука і кетчуп. Запам’ятайте, що Вам потрібно взяти в продуктовому магазині два Я, два К і один Х. Поки Ви пам’ятаєте правильні числа і букви, Ви будете в змозі пригадати деталі в кожному списку групи. Це не тільки допоможе Вам запам’ятати список, але і допоможе здійснювати покупки набагато швидше.

Ритм і рими

Найелементарнішими формами мнемоніки є ритм і рима. Ритм – це природний принцип впорядкування інформації, багато людей мимоволі застосовують його. Використання різних простих, а краще навіть дивнихрим, допоможе Вам запам’ятати основну інформацію. Наприклад, щоб запам’ятати ім’я свого нового знайомого, можна під час знайомства скласти подумки віршик: “Навколо квітли тюльпани, а я зустріла Івана!”

Абревіатури

Скорочення є ще одним чудовим інструментом для запам’ятовування різних речей. Ви можете використовувати популярний акронім або ж створити його для себе. Наприклад, якщо Ви збираєтеся в магазин і знаєте, що потрібні тільки лимони, апельсини, абрикоси, помідори і макарони, то просто створіть слово з перших літер кожного товару. У нашому випадку, наприклад, “лампа” – лимони, апельсини, макарони, помідори і абрикоси.

Акровірші

Акровірші схожі на абревіатури, але запам’ятовувати потрібно не одне слово, а ціле речення, складене з перших літер слів, які Ви повинні запам’ятати в певному порядку. Цей метод мнемоніки демонструє фраза, що задає порядок кольорів спектру: “Чоловік Охоче Жінку Заміж Бере Собі Файну” або “Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сани Фарбувати”. Початкові букви слів в цих виразах дають назви кольорів: червоний, оранжевий, жовтий і так далі. Запам’ятавши ж правило типу «Маленький Василько з маленьким Юрком співали українські народні пісні», Вам простіше буде запам’ятати порядок планет: “Меркурий-Венера-Земля-Марс-Юпитер-Сатурн-Уран-Нептун-Плутон”.

“Метод локусів” або “Палац пам’яті”

Цей метод використовувався з часів Стародавньої Греції. Головне при будівництві палацу пам’яті – помістити його в місце, яке Ви знаєте як свої п’ять пальців. Це може бути Ваш будинок, дорога, по якій ви їздите на роботу кожен день, і т. п. Тепер Вам необхідно прив’язати кожен з об’єктів, які потрібно запам’ятати, до добре знайомого місця в палаці пам’яті. Припустимо, Вам треба запам’ятати наступний список покупок: відро червоної фарби, пензлики, лопата, грунт для рослин і молоток. Якщо Ваш палац розташований будинку, можете почати зі вхідних дверей. Тут все просто. Уявіть, як фарбуєте двері червоною фарбою. Ось Ви увійшли, перед Вами сходи. Уявіть, що на сходах пританцьовують пензлики, їх щетинки, немов маленькі ніжки, підстрибують вгору і вниз. Це звучить трохи дивно, але насправді, чим більш незвичайну ситуацію Ви придумаєте, тим краще запам’ятаєте необхідне. Рухаємося далі. Ви потрапили на кухню, там Ваш чоловік сидить за обіднім столом і лопатою їсть мюслі. Проходимо повз нього у ванну і бачимо, що вона сповнена грунту для рослин. Закінчуємо маленьку подорож у вітальні, де на журнальному столику лежить вщент розбитий молотком пульт від телевізора.

Поділитися
×