Знайдено джерело молодості… в кишечнику!

Зазвичай в пошуках засобів проти старіння, ми, перш за все, думаємо про мозок і серце,
і мало хто відводить таку ж серйозну роль травній системі. А даремно!

Вже давно відомо, що здорова мікрофлора кишечника допомагає людині довше зберігати бадьорість і силу. І навпаки, у людей похилого віку на тлі вікових змін стану кишкових бактерій погіршується обмін речовин, імунітет, настрій і здатність довго зберігати фізичну активність. Однак механізм, через який здійснюється зв’язок мікробів з процесами старіння, до сьогоднішнього дня залишався невідомим.

Зовсім недавно американські вчені з Університету Еморі з’ясували, що вся справа в особливій хімічній речовині – індолі. Про це йдеться в публікації у виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.

Індоли – хімічні речовини (C8H7N), які виділяють бактерії в кишечнику людини. Вони утворюються при розщепленні амінокислоти триптофану. У невеликих концентраціях індол пахне жасмином і використовується в парфумерній промисловості.

Деякий час назад співробітники лабораторії Деніела Калмана (Daniel Kalman) звернули увагу на те, що індол і споріднені з ним молекули, які з’являються в кишечнику в результаті діяльності бактерій, роблять мишей і круглих черв’яків (або нематод) більш стійкими до інфекцій та інших стресових впливів.

Потім вчені провели ряд наукових експериментів і тепер впевнено заявляють, що саме індоли здатні подовжувати життя і боротися зі старістю.

У якості піддослідних організмів біологи використовували вільноіснуючих нематод Caenorhabditis elegans, плодову муху Drosophila melanogaster і гризунів. На тваринах випробовували дії індолу і деяких його похідних. Ці речовини виділялися штамом K12 кишкової палички (Escherichia coli), яка поміщалася в кишковий тракт організмів. Стан тварин порівнювалися з віковими змінами контрольної групи піддослідних організмів, всередині яких жила Escherichia coli, не здатна синтезувати індол.

Результати експериментів

«Нагодувавши» тварин кишковою паличкою, вчені стали спостерігати, як вони будуть старіти. Відомо, наприклад, що коли земний шлях нематоди добігає кінця, черв’як стає малоактивним, менше рухається, погано харчується і сильніше реагує на стресові подразники. Але цього не сталося з піддослідними хробаками! «Індольні» бактерії послабили ознаки старіння: незважаючи на старість, нематоди активно рухалися, були досить стійкі до перегріву і добре ковтали все, що могли проковтнути. Більш того, такі черв’яки навіть довше розмножувалися: якщо зазвичай нематоди припиняють статеву діяльність на п’ятий день життя, то з кишковою паличкою, що забезпечує їх індолом, вони продовжували розмножуватися аж до дванадцятого дня!

Такі ж результати вийшли і з дрозофілами, і з мишами. Дуже старі миші, яким виповнилося 28 місяців, залишалися рухливими й активними, зберігали здорову вагу, якщо в їх кишечнику жила кишкова паличка, яка виробляє індол. Більш того, індол добре впливав і на молодих тварин теж, які з його допомогою, наприклад, краще переносили високі дози радіоактивного випромінювання.

На жаль, незважаючи на оздоровчий вплив, загальний час життя індол не підвищує: тварини гинули в свій звичайний середньостатистичний термін, незважаючи на рухливість і хороший апетит.

Чим викликаний «молодильний» ефект?

Щоб визначити механізм дії індолу, вчені послідовно відключали у нематод гени, що відповідають за сприйнятливість до стресу і регуляцію тривалості життя. Виявилося, що дія індолу у мух і черв’яків опосередковується через арил-гідрокарбоновий рецептор (AHR), який передає сигнал від ксенобіотиків (чужорідних для організму речовин) всередину клітини. У старіючих нематодах він у відповідь на присутність індолів змінює активність генів таким чином, що профіль їх експресії починає нагадувати такий у молодих тварин.

Очевидно, оздоровлюючий ефект індолу тісно пов’язаний з кишечником – можливо, тут він пригнічує запалення і не дає проникати в організм якимось непотрібним речовинам.

Незважаючи на те, що на людях досліди не проводилися, вчені впевнені, що дія індолу на них буде такою ж. Зараз дослідники мають намір зайнятися створенням препаратів для омолодження людини, грунтуючись на своєму відкритті. Не виключено, що на основі індолу вдасться розробити ліки, більш ефективні, ніж сам індол, які дозволять людям похилого віку забути, принаймні, про деякі вікові хвороби. А можливо, достатньо буде просто активізувати діяльність уже наявних в кишечнику бактерій.

Поділитися
×