Звичайна застуда або синусит… Коли потрібно бити на сполох?

Осінь і застуди – явища наскільки неприємні, настільки й нероздільні. І все ж до похмурим днів рано чи пізно звикаєш, а застуду можна легко перемогти, відсидівшись вдома і попивши чаю з лимоном. Інша справа, що іноді це може бути і не застуда зовсім… Банальна закладеність носа буває ознакою куди менш нешкідливого захворювання – синуситу.

Синусит – це запалення, що виникає в повітряних порожнинах в нашому черепі, які називаються пазухами.

Синусит vs застуда: що спільного?

На ранніх стадіях симптоми синуситу і застуди дуже схожі. Це закладеність і виділення з носа, головні болі, підвищена температура, кашель.

Як правило, причиною застуди є віруси, яких налічується понад 100 різних видів. Вірусна інфекція легко поширюється повітряно-крапельним шляхом, при кашлі та чханні, а також при контакті з посудом, рушниками та іншими зараженими побутовими предметами. Застуда може привести до запалення слизової оболонки придаткових пазух носа. При цьому в синусах накопичується слиз, гній і бактерії, надовго порушуючи носове дихання і загальне самопочуття.

Синусит vs застуда: в чому різниця?

Якщо від звичайної застуди більшість людей одужує за 7-10 днів, синусит нерідко може затриматися до 4 тижнів. Якщо ж запалення придаткових пазух не проходить більше 3 місяців, то говорять вже про хронічний синусит.

Симптоми, які вказують саме на синусит

На додаток до закладеності і виділень з носа, головного болю, підвищеної температури і кашлю, млявості, при синуситі є особливі симптоми, які допоможуть запідозрити цю недугу:

1) густі жовті або зелені виділення з носа

2) головний біль з епіцентром біля очей

3) біль в області очей, носа, щік і чола

4) біль у верхній щелепі і зубах

5) несвіже дихання

Проте, як вже було сказано, симптоми застуди і синуситів часто перетинаються (особливо на початковій стадії), тому поставити крапку може лише лікар.

Види синуситів

Залежно від розташування пазух синусит ділиться на:

1) гайморит – запалення верхньощелепних (гайморових) пазух,

2) фронтит – запалення лобової пазухи,

3) етмоїдит – запалення гратчастого лабіринту (осередків гратчастої кістки),

4) сфеноїдит – запалення клиноподібної пазухи,

5) пансинусит – запалення всіх навколоносових пазух.

Навколоносові пазухи (додаткові пазухи носа):

1 – лобові пазухи; 2 – осередки гратчастого лабіринту;

3 – клиноподібна пазуха; 4 – верхньощелепні пазухи.

Лікування синуситу

Будь-який сильний нежить завжди супроводжується синуситом, в більшості випадків тимчасовим. При хорошому імунітеті синусит швидко проходить. Якщо ж імунна система ослаблена або мікроб особливо агресивний, синусит триває значно довше.

Лікування гострого синуситу проводить ЛОР-лікар. Призначаються такі групи препаратів:

1) судинозвужувальні засоби – вони покращують носове дихання і відтік слизу з запалених пазух шляхом розширення природного отвору між пазухою і порожниною носа, яка закрита набряклою слизовою;

2) секретолітичні засоби – розріджують слиз і сприяють його відтоку з пазух;

3) антибактеріальні препарати – підбираються індивідуально з урахуванням віку і можливих збудників синуситу;

4) антиалергічні засоби.

Що можете зробити Ви?

Основне лікування, як ми вже з’ясували, призначає лікар. А від Вас для успішного позбавлення від недуги слід дотримуватися кількох правил:

1) Дотримуйтесь спокою. По можливості, залишайтеся вдома до тих пір, поки Ваш організм не переможе інфекцію.

2) Забезпечте вологе повітря в квартирі. Зволожувач або мокрий рушник на батареї не дадуть вашим слизових пересихати.

3) Використовуйте сольовий розчин. Промивання носа сольовими розчинами дозволяє очистити носові ходи від слизу, що скупчився, і мікроорганізмів.

4) Побільше рідини. Вживання достатньої кількості води при синуситі допоможе підтримувати нормальний стан слизових оболонок і запобіжить зневодненню організму.

Краще запобігти, ніж боротися

Щоб не захворіти синуситом, в першу чергу важливо своєчасно лікувати застуду і грип. Також якщо у Вас є дефекти в порожнині носа, які порушують нормальне носове дихання, краще позбутися їх. Ще один фактор ризику – хворі зуби, так як періодонтит коренів верхніх зубів може також ускладнюватися синуситом, тому що корені верхніх зубів прилягають до дна верхньощелепної пазухи.

Щасливої ​​Вам осені і міцного здоров’я!

 

Поділитися
×